THANKSGIVING WEEKEND: Traffic | Travel Guide | Weather | Holiday Guide | Mall Hours

Villanova U. Getting Students To Buy Farm Shares For Healthier Eating

VILLANOVA, Pa. (CBS) – Many college students dread the “freshman fifteen” — those extra 15 pounds that many students acquire during their first year at college — but a new program at Villanova University aims to cut the fat by offering some farm-fresh fruits and greens.

Officials at the university say it started as a class project for some environmental science students, and sprouted.

“Students can buy a share from local farmers, and farmers will deliver the vegetables or the fruit right here to our convenience store on campus,” explains Tim Dietzler, director of dining services at Villanova.

He says they’re getting the produce from the Lancaster Farm Fresh Cooperative.

Starting this fall, students, faculty, and staff can order a full ($364) or half ($221) share of vegetables and get up to a dozen pieces each week for three months.

“There’s also a flower share or a fruit share,” Dietzler says.  “For the flower share, each week a large bouquet of fresh wildflowers will be delivered, and they will stay fresh for 7-10 days in your home.”

It’s part of a community-supported agriculture (“CSA”) program that helps keep local farms and food growing strong — and now gives college students a break from the cheesesteak.

Reported by Ian Bush, KYW Newsradio 1060

Top Content On CBSPhilly

More from Ian Bush
  • Cellulean

    Good sites give information regarding health and give tips to maintain body…

  • Boots No.7 Skincream

    Big Thumbs up for your information that you had provided in your site this article is really interesting for me.

  • lifecell

    seems quite beneficial for fifteen…… thanks for posting this article here

  • VU2014

    Can the typical college student really afford this? I know I can’t.

    • VU CSA team

      A full vegetable share should be enough to split between 4 apartment mates, so you could split the cost, making it very affordable ($7 per person per week), and for the amount you will be receiving, it will be cheaper than buying it at a grocery store, especially considering that it’s organic

  • Chubby Check-her out

    If it wasn’t for the freshman fifteen, I would never have gotten laid

blog comments powered by Disqus
Taz Goes Big!
Download Now!

Listen Live